Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/SUNTERM SRL

SUNTERM SRL

CUI 17002448 · SRL· Municipiul Timişoara

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în creștere.

SUNTERM SRL are sediul în Municipiul Timişoara. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a scăzut-40,1%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 146,4 K lei, față de 244,3 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut49,1%

Marja netă calculată este 49,1% în 2025, față de 9,6% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au scăzut-22,4%

Datoriile raportate sunt 216,2 K lei în 2025, față de 278,8 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
36/ 100
Atenție moderată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025146,4 K lei-40,1% față de anul anterior2020: 885.6012021: 406.9352022: 407.5422023: 119.3542024: 244.3052025: 146.354
Rezultat net 202571,9 K lei+206% față de anul anterior2020: -90.6452021: -59.1962022: -53.5602023: -88.7902024: 23.4892025: 71.883
Angajați 2025—Valoare curentă indisponibilă2020: 32021: 32022: 32023: 22024: 1
Capitaluri proprii 2025-172,5 K leiDeficit de capital redus cu 29,4%2020: -66.2832021: -125.4802022: -179.0392023: -267.8292024: -244.3402025: -172.457
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0443 K886 K2020: 885,6 K lei885,6 K20202021: 406,9 K lei406,9 K20212022: 407,5 K lei407,5 K20222023: 119,4 K lei119,4 K20232024: 244,3 K lei244,3 K20242025: 146,4 K lei146,4 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-74,4%-12,6%49,1%2020: -10,2%-10,2%20202021: -14,5%-14,5%20212022: -13,1%-13,1%20222023: -74,4%-74,4%20232024: 9,6%9,6%20242025: 49,1%49,1%2025Reper 2025: mediana sectorului 29,1% · n=14.702

Cifra de afaceri: -40,1% față de anul anterior.Marjă netă 49,1% · +39,5 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024-244,3 K lei
2025-172,5 K lei

Datorii raportate

2024278,8 K lei
2025216,2 K lei

Disponibilități bănești

202434,5 K lei
20254,2 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri119,4 K lei244,3 K lei146,4 K lei-40,1% față de anul anterior
Rezultat net-88,8 K lei23,5 K lei71,9 K lei+206% față de anul anterior
Capitaluri proprii-267,8 K lei-244,3 K lei-172,5 K leiDeficit de capital redus cu 29,4%
Datorii374,3 K lei278,8 K lei216,2 K lei-22,4% față de anul anterior
Creanțe25,6 K lei—39,6 K leiFără an comparabil
Angajați21—Valoare curentă indisponibilă

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă49,1%9,6%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 29,1% (n=14.702) · 2024: 28,5% (n=14.767)

Vânzări per angajat—244.305 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 202.575 lei (n=11.350) · 2024: 186.032 lei (n=11.605)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Active circulante / datorii totale0,2×0,12×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,79× (n=16.939) · 2024: 2,13× (n=16.988)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări97,4 zile—
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 117,7 zile (n=13.837) · 2024: 94,2 zile (n=13.714)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
146.354
Rezultat net
71.883
Angajați
—
Datorii
216.246
Active imobilizate
—
Active circulante
43.789
Capitaluri proprii
-172.457
Venituri totale
146.931
Cheltuieli totale
61.255
Stocuri
—
Creanțe
39.608
Casă și conturi la bănci
4.181
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
244.305
Rezultat net
23.489
Angajați
1
Datorii
278.818
Active imobilizate
—
Active circulante
34.478
Capitaluri proprii
-244.340
Venituri totale
244.305
Cheltuieli totale
212.576
Stocuri
—
Creanțe
—
Casă și conturi la bănci
34.478
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
119.354
Rezultat net
-88.790
Angajați
2
Datorii
374.318
Active imobilizate
18.468
Active circulante
88.021
Capitaluri proprii
-267.829
Venituri totale
119.354
Cheltuieli totale
206.950
Stocuri
15.972
Creanțe
25.587
Casă și conturi la bănci
46.462
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
407.542
Rezultat net
-53.560
Angajați
3
Datorii
371.891
Active imobilizate
18.468
Active circulante
174.384
Capitaluri proprii
-179.039
Venituri totale
407.542
Cheltuieli totale
457.028
Stocuri
19.198
Creanțe
69.010
Casă și conturi la bănci
86.176
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
406.935
Rezultat net
-59.196
Angajați
3
Datorii
300.542
Active imobilizate
18.468
Active circulante
156.594
Capitaluri proprii
-125.480
Venituri totale
425.112
Cheltuieli totale
480.239
Stocuri
60.721
Creanțe
24.673
Casă și conturi la bănci
71.200
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
885.601
Rezultat net
-90.645
Angajați
3
Datorii
201.191
Active imobilizate
19.181
Active circulante
115.727
Capitaluri proprii
-66.283
Venituri totale
885.603
Cheltuieli totale
967.952
Stocuri
16.610
Creanțe
40.612
Casă și conturi la bănci
58.505
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

36/ 100Atenție moderată
3semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Reactivată după inactivitate fiscală

ANAF publică o perioadă de inactivitate începută la 2019-06-10; reactivare la 2019-09-11. Firma nu era marcată inactivă la ultima verificare.

ANAF · 2019-09-11
Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2025 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2025
Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 40% față de 2024.

Ministerul Finanțelor · 2025

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-05

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 3 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Reactivată după inactivitate fiscală

ANAF publică o perioadă de inactivitate începută la 2019-06-10; reactivare la 2019-09-11. Firma nu era marcată inactivă la ultima verificare.

ANAF · 2019-09-11
Capitaluri proprii negative

Bilanțul pentru 2025 raportează capitaluri proprii sub zero.

Ministerul Finanțelor · 2025
Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 40% față de 2024.

Ministerul Finanțelor · 2025
Alte firme cu capitaluri negativeReactivări fiscale

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2013-10-14 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-04–2026-10-05 · verificat 2026-10-05.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
17002448
Număr de înregistrare
J35/3618/2004
Înmatriculare
3 decembrie 2004
EUID
ROONRC.J35/3618/2004
Formă juridică
SRL
Sediu social
REPIN ILIA 11 Municipiul Timişoara Timiş
Adresă fiscală
Str. REPIN ILIA 11 Timişoara TIMIŞ · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
RELUARE ACTIVITATE
Data stării fiscale
14 octombrie 2013
Înregistrare fiscală
26 ianuarie 2026
Telefon
0731014418 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
PUIE-STEPAN OVIDIU

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
SUNTERM SRL
Stare de înregistrare
RELUARE ACTIVITATE din data 14.10.2013
Înregistrare fiscală
3 decembrie 2004
Număr registrul comerțului
J35/3618/2004
Cod CAEN
7112
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Timiş

Contact și adrese

Domiciliu fiscal
JUD. TIMIŞ, MUN. TIMIŞOARA, STR. REPIN ILIA, NR.11
Cod poștal fiscal
300322
Strada sediului
Str. Repin Ilia
Numărul sediului
11
Localitatea sediului
Mun. Timişoara
Județul sediului
TIMIŞ
Codul poștal al sediului
300322
Strada domiciliului fiscal
Str. Repin Ilia
Numărul domiciliului fiscal
11
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Timişoara
Județul domiciliului fiscal
TIMIŞ
Cod poștal domiciliu fiscal
300322

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
Perioada 1: TVA de la
17 septembrie 2019
Perioada 2: TVA de la
14 octombrie 2013
Perioada 2: TVA până la
10 iunie 2019
Perioada 2: Anulare operată la
12 iunie 2019
Perioada 2: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.a) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
Perioada 3: TVA de la
6 decembrie 2004
Perioada 3: TVA până la
31 decembrie 2010
Perioada 3: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.153 alin.(9) lit.b) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
14 octombrie 2013
TVA la încasare până la
10 iunie 2019
Actualizare TVA la încasare
8 iulie 2019
Publicare TVA la încasare
9 iulie 2019
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu
Inactivare
10 iunie 2019
Reactivare
11 septembrie 2019
Publicarea deciziei
10 iunie 2019

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

6 activități autorizate

CAEN 2599 Rev. 2Fabricarea altor articole din metal n.c.a.

CAEN 3311 Rev. 2Repararea articolelor fabricate din metal

CAEN 3312 Rev. 2Repararea mașinilor

CAEN 4120 Rev. 2Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

CAEN 7022 Rev. 2Activități de consultanță pentru afaceri și management

CAEN 7112 Rev. 2Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-05Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul TimişMunicipiul TimişoaraCAEN 7112
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI