Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/THE YELLOW PENCIL COMPANY S.R.L.

THE YELLOW PENCIL COMPANY S.R.L.

CUI 44571645 · SRL· Sat Dumbrăviţa, Comuna Dumbrăviţa· Activități de consultanță pentru afaceri și management

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în creștere.

THE YELLOW PENCIL COMPANY S.R.L. are sediul în Sat Dumbrăviţa, Comuna Dumbrăviţa și raportează activitatea activități de consultanță pentru afaceri și management. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2024.

Cifra de afaceri a scăzut-0,7%

Cifra de afaceri raportată pentru 2024 este 183,9 K lei, față de 185,2 K lei în 2023.

Bilanț 2024
Marja netă a crescut81,8%

Marja netă calculată este 81,8% în 2024, față de 77,3% în 2023.

Calcul din bilanț 2024
Datoriile au scăzut-55,1%

Datoriile raportate sunt 4,6 K lei în 2024, față de 10,2 K lei în 2023. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2024

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2024183,9 K lei-0,7% față de anul anterior2021: 117.2272022: 290.5692023: 185.1802024: 183.850
Rezultat net 2024150,4 K lei+5% față de anul anterior2021: 112.7882022: 278.4922023: 143.1632024: 150.356
Angajați 20241Neschimbat față de anul anterior2022: 12023: 12024: 1
Capitaluri proprii 2024150,9 K lei+5,1% față de anul anterior2021: 112.9882022: 280.7292023: 143.5592024: 150.915
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2024 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0145 K291 K2021: 117,2 K lei117,2 K20212022: 290,6 K lei290,6 K20222023: 185,2 K lei185,2 K20232024: 183,9 K lei183,9 K2024

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%48,1%96,2%2021: 96,2%96,2%20212022: 95,8%95,8%20222023: 77,3%77,3%20232024: 81,8%81,8%2024Reper 2024: mediana sectorului 26,5% · n=15.259

Cifra de afaceri: -0,7% față de anul anterior.Marjă netă 81,8% · +4,5 pp față de 2023

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2023143,6 K lei
2024150,9 K lei

Datorii raportate

202310,2 K lei
20244,6 K lei

Disponibilități bănești

202323,6 K lei
202435,8 K lei

Capital de lucru net

2023—
2024—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2024: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202220232024Ultima variație
Cifră de afaceri290,6 K lei185,2 K lei183,9 K lei-0,7% față de anul anterior
Rezultat net278,5 K lei143,2 K lei150,4 K lei+5% față de anul anterior
Capitaluri proprii280,7 K lei143,6 K lei150,9 K lei+5,1% față de anul anterior
Datorii3,9 K lei10,2 K lei4,6 K lei-55,1% față de anul anterior
Creanțe238,3 K lei130,2 K lei106,7 K lei-18% față de anul anterior
Angajați111Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2024 / 2023

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20242023
Marjă netă81,8%77,3%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2024: 26,5% (n=15.259) · 2023: 30,6% (n=16.024)

Rezultat / capitaluri proprii99,6%99,7%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 30% (n=16.596) · 2023: 34,7% (n=17.235)

Vânzări per angajat183.850 lei185.180 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2024: 187.225 lei (n=8.080) · 2023: 175.297 lei (n=8.742)

Capital și îndatorare

Indicator20242023
Active circulante / datorii totale33,91×15,06×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2024: 1,59× (n=21.180) · 2023: 1,91× (n=21.607)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20242023
Creanțe în zile de vânzări209 zile253,1 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2024: 116,3 zile (n=14.046) · 2023: 120,1 zile (n=14.691)

Stocuri în zile de vânzări25,5 zile—
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2024: 6,1 zile (n=5.407) · 2023: 6,7 zile (n=5.867)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 4 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
183.850
Rezultat net
150.356
Angajați
1
Datorii
4.586
Active imobilizate
—
Active circulante
155.501
Capitaluri proprii
150.915
Venituri totale
196.867
Cheltuieli totale
44.894
Stocuri
13.000
Creanțe
106.724
Casă și conturi la bănci
35.777
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
185.180
Rezultat net
143.163
Angajați
1
Datorii
10.209
Active imobilizate
—
Active circulante
153.768
Capitaluri proprii
143.559
Venituri totale
185.180
Cheltuieli totale
40.165
Stocuri
—
Creanțe
130.206
Casă și conturi la bănci
23.562
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
290.569
Rezultat net
278.492
Angajați
1
Datorii
3.896
Active imobilizate
—
Active circulante
284.625
Capitaluri proprii
280.729
Venituri totale
290.569
Cheltuieli totale
3.534
Stocuri
—
Creanțe
238.297
Casă și conturi la bănci
46.328
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
117.227
Rezultat net
112.788
Angajați
—
Datorii
2.420
Active imobilizate
—
Active circulante
115.408
Capitaluri proprii
112.988
Venituri totale
117.227
Cheltuieli totale
922
Stocuri
—
Creanțe
107.996
Casă și conturi la bănci
7.412
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-10-03
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-26

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-24Sursa bilanțului 2024Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2021-07-09 · ANAF 2026-10-03 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2024.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Conformare fiscală publicată

Firma apare în lista ANAF pentru 2026-06-30 a contribuabililor persoane juridice fără obligații restante.

Publicarea indică faptul că declarațiile fiscale cerute au fost depuse, obligațiile principale și accesorii din trimestru au fost achitate la scadență, iar la întocmirea listei nu existau obligații bugetare restante. Situația este o observație trimestrială și nu reprezintă o garanție pentru perioadele ulterioare.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-25–2026-10-26 · verificat 2026-10-26.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
44571645
Număr de înregistrare
J35/2779/2021
Înmatriculare
9 iulie 2021
EUID
ROONRC.J35/2779/2021
Formă juridică
SRL
Sediu social
PONOR 21 Sat Dumbrăviţa, Comuna Dumbrăviţa Timiş · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str. PONOR 21 Dumbrăviţa TIMIŞ
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
9 iulie 2021
Înregistrare fiscală
25 martie 2026
Telefon
0724625226 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
OLEA DAN-ALEXANDRU

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 3 octombrie 2026; ultima verificare: 3 octombrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
THE YELLOW PENCIL COMPANY S.R.L.
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 09.07.2021
Înregistrare fiscală
9 iulie 2021
Număr registrul comerțului
J35/2779/2021
Cod CAEN
7022
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Timiş

Contact și adrese

Telefon
0724625226 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. TIMIŞ, SAT DUMBRĂVIŢA COM. DUMBRĂVIŢA, STR. PONOR, NR.21
Cod poștal fiscal
307160
Strada sediului
Str. Ponor
Numărul sediului
21
Localitatea sediului
Sat Dumbrăviţa Com. Dumbrăviţa
Județul sediului
TIMIŞ
Codul poștal al sediului
307160
Strada domiciliului fiscal
Str. Ponor
Numărul domiciliului fiscal
21
Localitatea domiciliului fiscal
Sat Dumbrăviţa Com. Dumbrăviţa
Județul domiciliului fiscal
TIMIŞ
Cod poștal domiciliu fiscal
307160

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
TVA la încasare
Nu
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 iulie 2023
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

12 activități autorizate

CAEN 6202 Rev. 2Activități de consultanță în tehnologia informației

CAEN 6203 Rev. 2Activități de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul

CAEN 6311 Rev. 2Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe

CAEN 6810 Rev. 2Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii

CAEN 6820 Rev. 2Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate

CAEN 6831 Rev. 2Agenții imobiliare

CAEN 6832 Rev. 2Administrarea imobilelor pe bază de comision sau contract

CAEN 7021 Rev. 2Activități de consultanță în domeniul relațiilor publice și al comunicării

CAEN 7022 Rev. 2Activități de consultanță pentru afaceri și management

CAEN 7320 Rev. 2Activități de studiere a pieței și de sondare a opiniei publice

CAEN 8211 Rev. 2Activități combinate de secretariat

CAEN 8219 Rev. 2Activități de fotocopiere, de pregătire a documentelor și alte activități specializate de secretariat

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2024.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2021–20242026-06-24—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-10-03Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-26Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul TimişSat Dumbrăviţa, Comuna DumbrăviţaCAEN 7022
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI