Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/TIPCA IMPORT EXPORT SRL

TIPCA IMPORT EXPORT SRL

CUI 3879487 · SRL· Sat Sic, Comuna Sic

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în scădere.

TIPCA IMPORT EXPORT SRL are sediul în Sat Sic, Comuna Sic. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a scăzut-15,2%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 511,1 K lei, față de 602,5 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a coborât-1,7%

Marja netă calculată este -1,7% în 2025, față de 6,2% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au crescut+26,4%

Datoriile raportate sunt 430,9 K lei în 2025, față de 340,8 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
12/ 100
Semnal de atenție
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025511,1 K lei-15,2% față de anul anterior2020: 262.0132021: 321.1652022: 598.0552023: 546.4222024: 602.4642025: 511.082
Rezultat net 2025-8,5 K leiTrecere pe pierdere2020: 24.9282021: 2.2872022: 28.5252023: 30.5222024: 37.3362025: -8.464
Angajați 20253Neschimbat față de anul anterior2020: 52021: 12022: 22023: 12024: 32025: 3
Capitaluri proprii 2025702,7 K lei-1,2% față de anul anterior2020: 612.1072021: 614.3942022: 642.9192023: 673.8022024: 711.1392025: 702.676
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0301 K602 K2020: 262 K lei262 K20202021: 321,2 K lei321,2 K20212022: 598,1 K lei598,1 K20222023: 546,4 K lei546,4 K20232024: 602,5 K lei602,5 K20242025: 511,1 K lei511,1 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-1,7%3,9%9,5%2020: 9,5%9,5%20202021: 0,7%0,7%20212022: 4,8%4,8%20222023: 5,6%5,6%20232024: 6,2%6,2%20242025: -1,7%-1,7%2025Reper 2025: mediana sectorului 4,6% · n=4.967

Cifra de afaceri: -15,2% față de anul anterior.Marjă netă -1,7% · -7,9 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024711,1 K lei
2025702,7 K lei

Datorii raportate

2024340,8 K lei
2025430,9 K lei

Disponibilități bănești

20246,5 K lei
2025338 lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri546,4 K lei602,5 K lei511,1 K lei-15,2% față de anul anterior
Rezultat net30,5 K lei37,3 K lei-8,5 K leiTrecere pe pierdere
Capitaluri proprii673,8 K lei711,1 K lei702,7 K lei-1,2% față de anul anterior
Datorii435,8 K lei340,8 K lei430,9 K lei+26,4% față de anul anterior
Creanțe7,3 K lei18,8 K lei19,2 K lei+1,9% față de anul anterior
Angajați133Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă-1,7%6,2%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 4,6% (n=4.967) · 2024: 7,7% (n=4.989)

Rezultat / active (A+B)-0,5%2,2%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 0,5% (n=4.754) · 2024: 1,5% (n=4.604)

Rezultat / capitaluri proprii-1,2%5,3%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 12,2% (n=4.199) · 2024: 19,6% (n=4.258)

Vânzări per angajat170.361 lei200.821 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 151.923 lei (n=3.057) · 2024: 148.417 lei (n=3.113)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)43,7%41,4%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 22,4% (n=4.758) · 2024: 30,9% (n=4.608)

Datorii / active (A+B)26,8%19,9%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 67,2% (n=4.758) · 2024: 59% (n=4.608)

Ponderea activelor imobilizate98,5%94,3%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 61,4% (n=4.758) · 2024: 58,2% (n=4.608)

Active circulante / datorii totale0,06×0,29×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 0,58× (n=6.298) · 2024: 0,68× (n=6.102)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări13,5 zile11,3 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 35,8 zile (n=4.415) · 2024: 35,4 zile (n=4.304)

Stocuri în zile de vânzări3,3 zile43,5 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 16,7 zile (n=2.656) · 2024: 16,4 zile (n=2.595)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
511.082
Rezultat net
-8.464
Angajați
3
Datorii
430.938
Active imobilizate
1.583.635
Active circulante
24.150
Capitaluri proprii
702.676
Venituri totale
787.835
Cheltuieli totale
795.537
Stocuri
4.618
Creanțe
19.194
Casă și conturi la bănci
338
Cheltuieli în avans
8.123
Venituri în avans
482.294
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500.500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
602.464
Rezultat net
37.336
Angajați
3
Datorii
340.846
Active imobilizate
1.618.665
Active circulante
98.085
Capitaluri proprii
711.139
Venituri totale
800.156
Cheltuieli totale
755.352
Stocuri
72.793
Creanțe
18.842
Casă și conturi la bănci
6.450
Cheltuieli în avans
10.813
Venituri în avans
675.578
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500.500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
546.422
Rezultat net
30.522
Angajați
1
Datorii
435.797
Active imobilizate
1.670.237
Active circulante
174.261
Capitaluri proprii
673.802
Venituri totale
790.831
Cheltuieli totale
755.011
Stocuri
102.830
Creanțe
7.273
Casă și conturi la bănci
64.158
Cheltuieli în avans
37.321
Venituri în avans
772.220
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500.500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
598.055
Rezultat net
28.525
Angajați
2
Datorii
604.407
Active imobilizate
976.184
Active circulante
283.142
Capitaluri proprii
642.919
Venituri totale
642.307
Cheltuieli totale
608.196
Stocuri
196.478
Creanțe
70.134
Casă și conturi la bănci
16.530
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
12.000
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500.500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
321.165
Rezultat net
2.287
Angajați
1
Datorii
436.879
Active imobilizate
1.013.045
Active circulante
50.228
Capitaluri proprii
614.394
Venituri totale
427.408
Cheltuieli totale
422.109
Stocuri
8.648
Creanțe
8.456
Casă și conturi la bănci
33.124
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
12.000
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500.500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
262.013
Rezultat net
24.928
Angajați
5
Datorii
517.922
Active imobilizate
1.006.001
Active circulante
124.028
Capitaluri proprii
612.107
Venituri totale
431.905
Cheltuieli totale
404.564
Stocuri
1.265
Creanțe
14.289
Casă și conturi la bănci
108.474
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
500.500
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

12/ 100Semnal de atenție
1semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-22

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 1 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Pierdere netă

Rezultatul net raportat pentru 2025 este negativ.

Ministerul Finanțelor · 2025
Alte firme cu pierderi

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1993-05-06 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-21–2026-10-22 · verificat 2026-10-22.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
3879487
Număr de înregistrare
J1993001597121
Înmatriculare
13 aprilie 1993
EUID
ROONRC.J1993001597121
Formă juridică
SRL
Sediu social
Str. I 264 Sat Sic, Comuna Sic Cluj · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str. I 264 SIC CLUJ
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
6 mai 1993
Înregistrare fiscală
17 iulie 2024
Telefon
0264228195 · Firme cu același număr
Fax
0264228004
Website
www.SOVIRAGPANZIO.RO

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
SALLAI JANOS

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
TIPCA IMPORT EXPORT SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 06.05.1993
Înregistrare fiscală
6 mai 1993
Număr registrul comerțului
J1993001597121
Cod CAEN
5520
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Unitatea Fiscală Municipală Gherla

Contact și adrese

Telefon
0264228004 · Firme cu același număr
Fax
0264228004 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. CLUJ, SAT SIC COM. SIC, STR. I, NR.264
Strada sediului
Str. I
Numărul sediului
264
Localitatea sediului
Sat Sic Com. Sic
Județul sediului
CLUJ
Strada domiciliului fiscal
Str. I
Numărul domiciliului fiscal
264
Localitatea domiciliului fiscal
Sat Sic Com. Sic
Județul domiciliului fiscal
CLUJ

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 august 1997
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 ianuarie 2014
Actualizare TVA la încasare
17 ianuarie 2014
Publicare TVA la încasare
18 ianuarie 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 februarie 2024
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

14 activități autorizate

CAEN 2224 Rev. 3Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcții

CAEN 2226 Rev. 3Fabricarea altor produse din material plastic

CAEN 3512 Rev. 3Producția de energie electrică din resurse regenerabile

CAEN 4312 Rev. 3Lucrări de pregătire a terenului

CAEN 5520 Rev. 3Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată

CAEN 5590 Rev. 3Alte servicii de cazare

CAEN 5611 Rev. 3Restaurante

CAEN 5621 Rev. 3Activități de alimentație (catering) pentru evenimente

CAEN 5630 Rev. 3Baruri și alte activități de servire a băuturilor

CAEN 7911 Rev. 3Activități ale agențiilor turistice

CAEN 7990 Rev. 3Alte servicii de rezervare și asistență turistică

CAEN 8130 Rev. 3Activități de întreținere peisagistică

CAEN 8230 Rev. 3Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor

CAEN 9329 Rev. 3Alte activități recreative și distractive n.c.a.

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-22Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul ClujSat Sic, Comuna SicCAEN 5520
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI