Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/UNIOPTIC SRL

UNIOPTIC SRL

CUI 11269579 · SRL· Municipiul Suceava

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în creștere. Marjă în creștere.

UNIOPTIC SRL are sediul în Municipiul Suceava. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a crescut+114%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 1,5 mil. lei, față de 710,5 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut38,7%

Marja netă calculată este 38,7% în 2025, față de 38,5% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Datoriile au scăzut-8,9%

Datoriile raportate sunt 195,2 K lei în 2025, față de 214,3 K lei în 2024. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Fără semnale ponderate
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 6/6 · BPI verificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 20251,5 mil. lei+114% față de anul anterior2020: 399.4972021: 1.050.1342022: 653.9062023: 821.8302024: 710.4592025: 1.520.281
Rezultat net 2025587,8 K lei+115,1% față de anul anterior2020: -40.6692021: 506.3642022: 309.4072023: 417.1522024: 273.2652025: 587.784
Angajați 20252Neschimbat față de anul anterior2020: 42021: 32022: 22023: 22024: 22025: 2
Capitaluri proprii 2025966,5 K lei-1,2% față de anul anterior2020: -187.4632021: 318.9012022: 570.3252023: 905.4772024: 978.7422025: 966.526
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0760 K2 mil.2020: 399,5 K lei399,5 K20202021: 1,1 mil. lei1,1 mil.20212022: 653,9 K lei653,9 K20222023: 821,8 K lei821,8 K20232024: 710,5 K lei710,5 K20242025: 1,5 mil. lei1,5 mil.2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-10,2%20,3%50,8%2020: -10,2%-10,2%20202021: 48,2%48,2%20212022: 47,3%47,3%20222023: 50,8%50,8%20232024: 38,5%38,5%20242025: 38,7%38,7%2025Reper 2025: mediana sectorului 10,4% · n=1.654

Cifra de afaceri: +114% față de anul anterior.Marjă netă 38,7% · +0,2 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024978,7 K lei
2025966,5 K lei

Datorii raportate

2024214,3 K lei
2025195,2 K lei

Disponibilități bănești

20248,4 K lei
2025261,4 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: 0 lei, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri821,8 K lei710,5 K lei1,5 mil. lei+114% față de anul anterior
Rezultat net417,2 K lei273,3 K lei587,8 K lei+115,1% față de anul anterior
Capitaluri proprii905,5 K lei978,7 K lei966,5 K lei-1,2% față de anul anterior
Datorii147,7 K lei214,3 K lei195,2 K lei-8,9% față de anul anterior
Creanțe183 K lei158,3 K lei163,1 K lei+3% față de anul anterior
Angajați222Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă38,7%38,5%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 10,4% (n=1.654) · 2024: 9,9% (n=1.694)

Rezultat / active (A+B)50,6%22,9%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 10,5% (n=1.502) · 2024: 9,3% (n=1.525)

Rezultat / capitaluri proprii60,8%27,9%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 47,9% (n=1.420) · 2024: 37,4% (n=1.443)

Vânzări per angajat760.141 lei355.230 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 129.514 lei (n=1.417) · 2024: 118.296 lei (n=1.458)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)83,2%82%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 41,2% (n=1.502) · 2024: 48,2% (n=1.525)

Datorii / active (A+B)16,8%18%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 48,6% (n=1.502) · 2024: 41,5% (n=1.525)

Ponderea activelor imobilizate33,9%38,5%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 42,5% (n=1.502) · 2024: 42,6% (n=1.525)

Active circulante / datorii totale3,93×3,42×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,04× (n=1.861) · 2024: 1,16× (n=1.891)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări38,6 zile80,2 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 33,6 zile (n=1.401) · 2024: 27,6 zile (n=1.386)

Stocuri în zile de vânzări81,3 zile287,2 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 20 zile (n=1.045) · 2024: 23,2 zile (n=1.065)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.520.281
Rezultat net
587.784
Angajați
2
Datorii
195.243
Active imobilizate
394.150
Active circulante
767.619
Capitaluri proprii
966.526
Venituri totale
1.550.035
Cheltuieli totale
910.517
Stocuri
343.154
Creanțe
163.096
Casă și conturi la bănci
261.369
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
10.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
710.459
Rezultat net
273.265
Angajați
2
Datorii
214.272
Active imobilizate
459.586
Active circulante
733.428
Capitaluri proprii
978.742
Venituri totale
795.496
Cheltuieli totale
503.065
Stocuri
566.729
Creanțe
158.314
Casă și conturi la bănci
8.385
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
10.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
821.830
Rezultat net
417.152
Angajați
2
Datorii
147.722
Active imobilizate
299.893
Active circulante
753.306
Capitaluri proprii
905.477
Venituri totale
842.080
Cheltuieli totale
416.709
Stocuri
540.724
Creanțe
183.007
Casă și conturi la bănci
29.575
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
10.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
653.906
Rezultat net
309.407
Angajați
2
Datorii
517.763
Active imobilizate
346.369
Active circulante
741.719
Capitaluri proprii
570.325
Venituri totale
658.406
Cheltuieli totale
342.447
Stocuri
513.012
Creanțe
213.634
Casă și conturi la bănci
15.073
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
10.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.050.134
Rezultat net
506.364
Angajați
3
Datorii
737.660
Active imobilizate
418.595
Active circulante
637.966
Capitaluri proprii
318.901
Venituri totale
1.051.513
Cheltuieli totale
534.629
Stocuri
392.483
Creanțe
230.812
Casă și conturi la bănci
14.671
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
10.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
399.497
Rezultat net
-40.669
Angajați
4
Datorii
1.278.600
Active imobilizate
496.347
Active circulante
594.790
Capitaluri proprii
-187.463
Venituri totale
423.667
Cheltuieli totale
460.950
Stocuri
269.323
Creanțe
238.978
Casă și conturi la bănci
86.489
Cheltuieli în avans
0
Venituri în avans
0
Provizioane
0
Capital subscris vărsat
10.000
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Fără semnale ponderate
0semnale de urmărit · 0 context
6/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăFără înregistrări găsite2026-10-18
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-01

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1998-12-11 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI 2026-10-18 · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Firma nu a fost găsită în registrul de insolvență la verificarea din 2026-10-18.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Obligații fiscale restante publicate

Firma are apariții în ediții istorice ale listelor publicate. Acestea descriu numai situația de la data fiecărei ediții.

Istoric publicat

Aparițiile vechi nu indică existența unei datorii în prezent sau continuitatea aceleiași obligații. Arhivele sunt folosite numai pentru prezențe; absența dintr-o ediție istorică nu este interpretată.

EdițieTotalBuget de statAsigurări socialeȘomajSănătateContestat
2016-03-3112.885 lei5.010 lei5.325 lei241 lei2.309 lei0 lei

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-09-30–2026-10-01 · verificat 2026-10-01.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
11269579
Număr de înregistrare
J33/679/1998
Înmatriculare
19 noiembrie 1998
EUID
ROONRC.J33/679/1998
Formă juridică
SRL
Sediu social
Str. MARASESTI 13 G 1 Municipiul Suceava Suceava · Firme la aceeași adresă
Adresă fiscală
Str. MARASESTI 13 Suceava SUCEAVA · Firme la aceeași adresă
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
11 decembrie 1998
Înregistrare fiscală
26 ianuarie 2026
Telefon
0722578335 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
ZAHARESCU FLORIN

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
UNIOPTIC SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 11.12.1998
Înregistrare fiscală
11 decembrie 1998
Număr registrul comerțului
J33/679/1998
Cod CAEN
3250
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Suceava

Contact și adrese

Telefon
0722578335 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. SUCEAVA, MUN. SUCEAVA, STR. MĂRĂŞEŞTI, NR.13, BL.G 1, SC.B, AP.2
Cod poștal fiscal
720173
Strada sediului
Str. Mărăşeşti
Numărul sediului
13
Localitatea sediului
Mun. Suceava
Județul sediului
SUCEAVA
Codul poștal al sediului
720173
Strada domiciliului fiscal
Str. Mărăşeşti
Numărul domiciliului fiscal
13
Localitatea domiciliului fiscal
Mun. Suceava
Județul domiciliului fiscal
SUCEAVA
Cod poștal domiciliu fiscal
720173

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
11 decembrie 1998
TVA la încasare
Da
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
Actualizare TVA la încasare
27 decembrie 2012
Publicare TVA la încasare
28 decembrie 2012
Tip act TVA la încasare
Inregistrare
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

5 activități autorizate

CAEN 3250 Rev. 2Fabricarea de dispozitive, aparate și instrumente medicale și stomatologice

CAEN 4778 Rev. 2Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate

CAEN 6820 Rev. 2Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate

CAEN 8690 Rev. 2Alte activități referitoare la sănătatea umană

CAEN 5248 Rev. 1Comerțul cu amănuntul, în magazine specializate, al altor produse n.c.a.

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență—2026-10-18Verificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-01Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul SuceavaMunicipiul SuceavaStrada MarasestiCAEN 3250
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI