Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/VACUSERV SRL

VACUSERV SRL

CUI 328599 · SRL· Bucureşti Sectorul 3· Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în scădere.

VACUSERV SRL are sediul în Bucureşti Sectorul 3 și raportează activitatea intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2024.

Cifra de afaceri a scăzut-26,4%

Cifra de afaceri raportată pentru 2024 este 4,3 mil. lei, față de 5,8 mil. lei în 2023.

Bilanț 2024
Marja netă a coborât1,2%

Marja netă calculată este 1,2% în 2024, față de 2,9% în 2023.

Calcul din bilanț 2024
Datoriile au crescut+3,7%

Datoriile raportate sunt 3 mil. lei în 2024, față de 2,8 mil. lei în 2023. Schimbarea singură nu stabilește riscul.

Bilanț 2024

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
0/ 100
Niciun semnal confirmat · date parțiale
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 20244,3 mil. lei-26,4% față de anul anterior2021: 2.223.8632023: 5.782.9472024: 4.257.891
Rezultat net 202450,9 K lei-69,5% față de anul anterior2021: 72.4232023: 167.0562024: 50.933
Angajați 20242Neschimbat față de anul anterior2021: 32023: 22024: 2
Capitaluri proprii 20241,3 mil. lei+4% față de anul anterior2021: 1.467.0332023: 1.259.6002024: 1.310.533
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2024 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate03 mil.6 mil.2021: 2,2 mil. lei2,2 mil.20212023: 5,8 mil. lei5,8 mil.20232024: 4,3 mil. lei4,3 mil.2024

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%8,3%16,6%2021: 3,3%3,3%20212023: 2,9%2,9%20232024: 1,2%1,2%2024Reper 2024: mediana sectorului 16,6% · n=618

Cifra de afaceri: -26,4% față de anul anterior.Marjă netă 1,2% · -1,7 pp față de 2023

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

20231,3 mil. lei
20241,3 mil. lei

Datorii raportate

20232,8 mil. lei
20243 mil. lei

Disponibilități bănești

2023894,5 K lei
20241,1 mil. lei

Capital de lucru net

2023—
2024—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2024: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202120232024Ultima variație
Cifră de afaceri2,2 mil. lei5,8 mil. lei4,3 mil. lei-26,4% față de anul anterior
Rezultat net72,4 K lei167,1 K lei50,9 K lei-69,5% față de anul anterior
Capitaluri proprii1,5 mil. lei1,3 mil. lei1,3 mil. lei+4% față de anul anterior
Datorii1,9 mil. lei2,8 mil. lei3 mil. lei+3,7% față de anul anterior
Creanțe2,4 mil. lei3 mil. lei2,6 mil. lei-13,2% față de anul anterior
Angajați322Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2024 / 2023

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20242023
Marjă netă1,2%2,9%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2024: 16,6% (n=618) · 2023: 19,5% (n=629)

Rezultat / active (A+B)1,2%4,1%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 11,4% (n=556) · 2023: 19% (n=547)

Rezultat / capitaluri proprii3,9%13,3%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 41,2% (n=634) · 2023: 47,5% (n=641)

Vânzări per angajat2.128.946 lei2.891.474 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2024: 299.713 lei (n=481) · 2023: 306.488 lei (n=476)

Capital și îndatorare

Indicator20242023
Capitaluri proprii / active (A+B)30,7%30,7%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 56,9% (n=556) · 2023: 63,9% (n=547)

Datorii / active (A+B)69,3%69,3%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 42,4% (n=556) · 2023: 35,8% (n=547)

Ponderea activelor imobilizate2,1%3,1%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 14,3% (n=556) · 2023: 11,2% (n=547)

Active circulante / datorii totale1,41×1,4×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2024: 1,53× (n=791) · 2023: 2,01× (n=795)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20242023
Creanțe în zile de vânzări223,5 zile189,5 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2024: 78,7 zile (n=582) · 2023: 78,6 zile (n=593)

Stocuri în zile de vânzări38,5 zile2,5 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2024: 39,2 zile (n=352) · 2023: 34,6 zile (n=376)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 3 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
4.257.891
Rezultat net
50.933
Angajați
2
Datorii
2.953.621
Active imobilizate
90.265
Active circulante
4.173.889
Capitaluri proprii
1.310.533
Venituri totale
4.330.414
Cheltuieli totale
4.260.277
Stocuri
455.327
Creanțe
2.643.363
Casă și conturi la bănci
1.075.199
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
120.200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
5.782.947
Rezultat net
167.056
Angajați
2
Datorii
2.847.261
Active imobilizate
127.413
Active circulante
3.979.448
Capitaluri proprii
1.259.600
Venituri totale
5.798.227
Cheltuieli totale
5.575.472
Stocuri
40.277
Creanțe
3.044.695
Casă și conturi la bănci
894.476
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
120.200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
2.223.863
Rezultat net
72.423
Angajați
3
Datorii
1.918.020
Active imobilizate
283.567
Active circulante
3.101.486
Capitaluri proprii
1.467.033
Venituri totale
2.231.053
Cheltuieli totale
2.141.076
Stocuri
292.178
Creanțe
2.388.305
Casă și conturi la bănci
421.003
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
120.200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

0/ 100Niciun semnal confirmat · date parțiale
0semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Nu sunt semnale din regulile afișate în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-18

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-24Sursa bilanțului 2024Date financiare
2026-06-24Cea mai recentă înregistrare de achiziție din profilAchiziții

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Nu apar semnalele de mai sus în datele disponibile. Acest lucru nu confirmă absența riscului.

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1991-06-17 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2024.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Obligații fiscale restante publicate

Firma are apariții în ediții istorice ale listelor publicate. Acestea descriu numai situația de la data fiecărei ediții.

Istoric publicat

Aparițiile vechi nu indică existența unei datorii în prezent sau continuitatea aceleiași obligații. Arhivele sunt folosite numai pentru prezențe; absența dintr-o ediție istorică nu este interpretată.

EdițieTotalBuget de statAsigurări socialeȘomajSănătateContestat
2016-03-3142.720 lei41.735 lei667 lei30 lei288 lei0 lei

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-17–2026-10-18 · verificat 2026-10-18.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

1 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

145 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
328599
Număr de înregistrare
J40/4846/1991
Înmatriculare
17 iunie 1991
EUID
ROONRC.J40/4846/1991
Formă juridică
SRL
Sediu social
B-dul HRISTO BOTEV 30 Bucureşti Sectorul 3 Bucureşti
Adresă fiscală
B-dul HRISTO BOTEV 30 BUCURESTI MUNICIPIUL BUCUREŞTI
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
17 iunie 1991
Înregistrare fiscală
12 octombrie 2020
Telefon
4247417

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
BLAJ MIHNEA ALEXANDRU

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
VACUSERV S.R.L.
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 17.06.1991
Înregistrare fiscală
10 decembrie 1992
Număr registrul comerțului
J40/4846/1991
Cod CAEN
4614
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Sector 3 a Finanţelor Publice

Contact și adrese

Telefon
4247417
Domiciliu fiscal
MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 3, B-DUL HRISTO BOTEV, NR.30, AP.3
Cod poștal fiscal
30237
Strada sediului
B-dul HRISTO BOTEV
Numărul sediului
30
Localitatea sediului
Sector 3 Mun. Bucureşti
Județul sediului
MUNICIPIUL BUCUREŞTI
Codul poștal al sediului
30237
Strada domiciliului fiscal
B-dul HRISTO BOTEV
Numărul domiciliului fiscal
30
Localitatea domiciliului fiscal
Sector 3 Mun. Bucureşti
Județul domiciliului fiscal
MUNICIPIUL BUCUREŞTI
Cod poștal domiciliu fiscal
30237

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 februarie 1994
TVA la încasare
Da
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
Actualizare TVA la încasare
27 decembrie 2012
Publicare TVA la încasare
28 decembrie 2012
Tip act TVA la încasare
Inregistrare
În registrul RO e-Factura
Da
Înscriere RO e-Factura
1 iulie 2022
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Explorează toate (145) →

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Autorități cu cele mai multe înregistrări

INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE-DEZVOLTARE PENTRU TEHNOLOGII CRIOGENICE SI IZOTOPICE - ICSI RM. VALCEA48 din 145 înregistrări (33,1%) · Vezi relația

Institutul National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica si Inginerie Nucleara "Horia Hulubei"31 din 145 înregistrări (21,4%) · Vezi relația

INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE-DEZVOLTARE PENTRU FIZICA MATERIALELOR23 din 145 înregistrări (15,9%) · Vezi relația

Institutul National de Cercetare-Dezvoltare Turbomotoare Comoti15 din 145 înregistrări (10,3%) · Vezi relația

INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE-DEZVOLTARE PENTRU FIZICA LASERILOR, PLASMEI SI RADIATIEI14 din 145 înregistrări (9,7%) · Vezi relația

Categorii CPV frecvente

Piese pentru pompe de vid (Rev.2)27 din 145 înregistrări (18,6%) · Vezi selecția

Diverse piese de schimb (Rev.2)11 din 145 înregistrări (7,6%) · Vezi selecția

Pompe de vid (Rev.2)11 din 145 înregistrări (7,6%) · Vezi selecția

Instrumente de masurare a presiunii (Rev.2)7 din 145 înregistrări (4,8%) · Vezi selecția

Accesorii de tevarie (Rev.2)6 din 145 înregistrări (4,1%) · Vezi selecția

Ponderile folosesc numărul de rânduri publicate, nu valoarea lor. Nu indică dependență economică, favoritism, livrare sau plată; loturile și câștigătorii pot produce rânduri separate.

24 iunie 2026Achiziție directă

racorduri de tevarie

Autoritate: INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE-DEZVOLTARE PENTRU TEHNOLOGII CRIOGENICE SI IZOTOPICE - ICSI RM. VALCEA

CPV 44163200-2 — Racorduri de tevarie (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 44163200-2

Vezi detaliile atribuirii →
7.401 leiValoare publicată
16 iunie 2026Achiziție directă

Fomblin oil F3 50 ml

Autoritate: INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE-DEZVOLTARE PENTRU FIZICA MATERIALELOR

CPV 09211000-1 — Uleiuri lubrifiante si agenti lubrifianti (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 09211000-1

Vezi detaliile atribuirii →
918 leiValoare publicată
3 iunie 2026Achiziție directă

Camera de testare propulsoare electrice destinate aplicatiilor spatiale in conditii de vid inalt

Autoritate: Institutul National de Cercetare-Dezvoltare Turbomotoare Comoti

CPV 38540000-2 — Masini si aparate de testare si masurare (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 38540000-2

Vezi detaliile atribuirii →
266.590 leiValoare publicată
22 mai 2026Achiziție directă

Pompa de vid preliminar nXDS15i

Autoritate: INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE-DEZVOLTARE PENTRU TEHNOLOGII CRIOGENICE SI IZOTOPICE - ICSI RM. VALCEA

CPV 42122450-9 — Pompe de vid (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 42122450-9

Vezi detaliile atribuirii →
34.298 leiValoare publicată
22 aprilie 2026Contract publicat

Categorie CPV: Piese pentru pompe de vid (Rev.2) · Anunț CAN1166287

Autoritate: Institutul National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica si Inginerie Nucleara "Horia Hulubei"

CPV 42124320-3

T2 2026 · Licitatie deschisa · Alte achiziții CPV 42124320-3

Vezi detaliile atribuirii →
211.527 leiValoare publicată
17 aprilie 2026Achiziție directă

Joja de vid PTR 90

Autoritate: INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE-DEZVOLTARE PENTRU TEHNOLOGII CRIOGENICE SI IZOTOPICE - ICSI RM. VALCEA

CPV 38300000-8 — Instrumente de masurare (Rev.2)

T2 2026 · Achiziție directă · Alte achiziții CPV 38300000-8

Vezi detaliile atribuirii →
6.875 leiValoare publicată

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

1 activități autorizate

CAEN 5114 Rev. 0Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2024.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2021–20242026-06-24—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-18Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Înregistrări disponibile

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul BucureştiBucureşti Sectorul 3Bulevardul Hristo BotevCAEN 4614
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI