Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/VANEA CONSTRUCT SRL

VANEA CONSTRUCT SRL

CUI 17264520 · SRL· Sat Rona de Sus, Comuna Rona de Sus· Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

ActivăONRC · 2026-09-03

Inactivă fiscal la ANAFInactivare publicată la 2026-06-17. Starea este valabilă pentru data interogării.Vezi contextul →
01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în creștere.

VANEA CONSTRUCT SRL are sediul în Sat Rona de Sus, Comuna Rona de Sus și raportează activitatea lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2024.

Inactivă fiscal la ANAFNecesită verificare

Inactivare publicată la 2026-06-17. Starea este valabilă pentru data interogării.

ANAF · 2026-11-06
Cifra de afaceri a scăzut-20,3%

Cifra de afaceri raportată pentru 2024 este 807,1 K lei, față de 1 mil. lei în 2023.

Bilanț 2024
Marja netă a crescut41%

Marja netă calculată este 41% în 2024, față de 26,7% în 2023.

Calcul din bilanț 2024

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
30/ 100
Atenție moderată
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2024807,1 K lei-20,3% față de anul anterior2020: 142.0742021: 340.2492022: 681.5012023: 1.012.2012024: 807.110
Rezultat net 2024330,6 K lei+22,3% față de anul anterior2020: -2.9892021: 118.9062022: 296.9132023: 270.3412024: 330.603
Angajați 20241-50% față de anul anterior2020: 12021: 12022: 22023: 22024: 1
Capitaluri proprii 2024331,1 K lei+21,6% față de anul anterior2020: 5782021: 119.4842022: 297.9722023: 272.2292024: 331.099
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2024 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0506 K1 mil.2020: 142,1 K lei142,1 K20202021: 340,2 K lei340,2 K20212022: 681,5 K lei681,5 K20222023: 1 mil. lei1 mil.20232024: 807,1 K lei807,1 K2024

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri-2,1%20,7%43,6%2020: -2,1%-2,1%20202021: 34,9%34,9%20212022: 43,6%43,6%20222023: 26,7%26,7%20232024: 41%41%2024Reper 2024: mediana sectorului 8,4% · n=33.726

Cifra de afaceri: -20,3% față de anul anterior.Marjă netă 41% · +14,3 pp față de 2023

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2023272,2 K lei
2024331,1 K lei

Datorii raportate

202323,9 K lei
202471,2 K lei

Disponibilități bănești

202344,5 K lei
202473,8 K lei

Capital de lucru net

2023—
2024—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2024: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202220232024Ultima variație
Cifră de afaceri681,5 K lei1 mil. lei807,1 K lei-20,3% față de anul anterior
Rezultat net296,9 K lei270,3 K lei330,6 K lei+22,3% față de anul anterior
Capitaluri proprii298 K lei272,2 K lei331,1 K lei+21,6% față de anul anterior
Datorii138,4 K lei23,9 K lei71,2 K lei+197,8% față de anul anterior
Creanțe132,6 K lei173,2 K lei212,3 K lei+22,6% față de anul anterior
Angajați221-50% față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2024 / 2023

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20242023
Marjă netă41%26,7%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2024: 8,4% (n=33.726) · 2023: 10,2% (n=34.967)

Rezultat / active (A+B)82,2%91,3%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 2% (n=27.231) · 2023: 3,1% (n=27.304)

Rezultat / capitaluri proprii99,9%99,3%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2024: 24,6% (n=31.114) · 2023: 32,8% (n=31.910)

Vânzări per angajat807.110 lei506.101 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2024: 126.637 lei (n=29.144) · 2023: 105.454 lei (n=30.692)

Capital și îndatorare

Indicator20242023
Capitaluri proprii / active (A+B)82,3%91,9%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 36,9% (n=27.247) · 2023: 38,6% (n=27.321)

Datorii / active (A+B)17,7%8,1%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 61,3% (n=27.247) · 2023: 59% (n=27.321)

Ponderea activelor imobilizate28,9%25,9%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2024: 19,4% (n=27.247) · 2023: 16,9% (n=27.321)

Active circulante / datorii totale4,02×9,18×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2024: 1,12× (n=44.266) · 2023: 1,23× (n=44.604)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20242023
Creanțe în zile de vânzări94,7 zile61,6 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2024: 92,2 zile (n=29.935) · 2023: 99,2 zile (n=30.621)

Stocuri în zile de vânzări—0,7 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2024: 20,5 zile (n=16.724) · 2023: 21,7 zile (n=17.549)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 5 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
807.110
Rezultat net
330.603
Angajați
1
Datorii
71.208
Active imobilizate
116.226
Active circulante
286.081
Capitaluri proprii
331.099
Venituri totale
807.957
Cheltuieli totale
456.352
Stocuri
—
Creanțe
212.289
Casă și conturi la bănci
73.792
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
1.012.201
Rezultat net
270.341
Angajați
2
Datorii
23.912
Active imobilizate
76.667
Active circulante
219.474
Capitaluri proprii
272.229
Venituri totale
1.016.646
Cheltuieli totale
737.209
Stocuri
1.837
Creanțe
173.182
Casă și conturi la bănci
44.455
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
681.501
Rezultat net
296.913
Angajați
2
Datorii
138.386
Active imobilizate
11.879
Active circulante
424.479
Capitaluri proprii
297.972
Venituri totale
682.631
Cheltuieli totale
380.049
Stocuri
181
Creanțe
132.596
Casă și conturi la bănci
291.702
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
340.249
Rezultat net
118.906
Angajați
1
Datorii
17.435
Active imobilizate
—
Active circulante
136.919
Capitaluri proprii
119.484
Venituri totale
341.255
Cheltuieli totale
219.048
Stocuri
—
Creanțe
32.692
Casă și conturi la bănci
104.227
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
142.074
Rezultat net
-2.989
Angajați
1
Datorii
17.628
Active imobilizate
—
Active circulante
18.206
Capitaluri proprii
578
Venituri totale
142.820
Cheltuieli totale
144.385
Stocuri
—
Creanțe
5.599
Casă și conturi la bănci
12.607
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
200
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

30/ 100Atenție moderată
1semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Inactivă fiscal la ANAF

Inactivare publicată la 2026-06-17. Starea este valabilă pentru data interogării.

ANAF · 2026-11-06

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateInactivă fiscal2026-11-06
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-10-05

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 1 × 30 puncteSemnale de atenție 0 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-24Sursa bilanțului 2024Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Inactivă fiscal la ANAF

Inactivare publicată la 2026-06-17. Starea este valabilă pentru data interogării.

ANAF · 2026-11-06
Inactivitate fiscală

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 2012-07-01 · ANAF 2026-11-06 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2024.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-10-04–2026-10-05 · verificat 2026-10-05.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

2 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
17264520
Număr de înregistrare
J24/312/2005
Înmatriculare
21 februarie 2005
EUID
ROONRC.J24/312/2005
Formă juridică
SRL
Sediu social
12 Sat Rona de Sus, Comuna Rona de Sus Maramureş
Adresă fiscală
12 Rona de Sus MARAMUREŞ
TVA
Neînregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
RELUARE ACTIVITATE
Data stării fiscale
1 iulie 2012
Înregistrare fiscală
3 decembrie 2025
Telefon
0724311362 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
ROMANIUC IOAN
administrator
ROMANIUC MARIA

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 6 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
VANEA CONSTRUCT SRL
Stare de înregistrare
RELUARE ACTIVITATE din data 01.07.2012
Înregistrare fiscală
21 februarie 2005
Număr registrul comerțului
J24/312/2005
Cod CAEN
4120
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Unitatea Fiscală Municipală Sighetu Marmatiei

Contact și adrese

Domiciliu fiscal
JUD. MARAMUREŞ, SAT RONA DE SUS COM. RONA DE SUS, NR.12
Cod poștal fiscal
437250
Numărul sediului
12
Localitatea sediului
Sat Rona de Sus Com. Rona de Sus
Județul sediului
MARAMUREŞ
Codul poștal al sediului
437250
Numărul domiciliului fiscal
12
Localitatea domiciliului fiscal
Sat Rona de Sus Com. Rona de Sus
Județul domiciliului fiscal
MARAMUREŞ
Cod poștal domiciliu fiscal
437250

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Nu
Perioada 1: TVA de la
28 februarie 2019
Perioada 1: TVA până la
1 noiembrie 2025
Perioada 1: Anulare operată la
3 decembrie 2025
Perioada 1: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.d) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
Perioada 2: TVA de la
1 octombrie 2013
Perioada 2: TVA până la
31 octombrie 2017
Perioada 2: Anulare operată la
1 noiembrie 2017
Perioada 2: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.316 alin.(11) lit.e) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
Perioada 3: TVA de la
1 septembrie 2007
Perioada 3: TVA până la
31 ianuarie 2011
Perioada 3: Motivul anulării
Anularea înregistrarii în scopuri de TVA a fost efectuata din oficiu, potrivit dispozitiilor Art.153 alin.(9) lit.b) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 octombrie 2013
TVA la încasare până la
1 aprilie 2014
Actualizare TVA la încasare
29 ianuarie 2014
Publicare TVA la încasare
30 ianuarie 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Da
Inactivare
17 iunie 2026
Publicarea deciziei
17 iunie 2026

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

1 activități autorizate

CAEN 4120 Rev. 2Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2024.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20242026-06-24—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-06Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-10-05Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul MaramureşSat Rona de Sus, Comuna Rona de SusCAEN 4120
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI