Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Sari la conținut
DupaCUI.
Caută în toate dateleListă firmeAchiziții publiceTopuri
Caută
Meniu
FirmeAchiziții publiceTopuri
Acasă/Firme/VELCOM SRL

VELCOM SRL

CUI 6500757 · SRL· Sat Ariniş, Comuna Ariniş

ActivăONRC · 2026-09-03

01

Rezumat

Vânzări în scădere. Marjă în creștere.

VELCOM SRL are sediul în Sat Ariniş, Comuna Ariniş. Ultimul bilanț disponibil este pentru 2025.

Cifra de afaceri a scăzut-31,6%

Cifra de afaceri raportată pentru 2025 este 146 K lei, față de 213,4 K lei în 2024.

Bilanț 2025
Marja netă a crescut40,7%

Marja netă calculată este 40,7% în 2025, față de 38% în 2024.

Calcul din bilanț 2025
Creanțe în creștere+61,3%

Soldul creanțelor a crescut față de 2024. Bilanțul nu arată dacă facturile sunt restante sau dacă au fost încasate ulterior.

Bilanț 2025

Observațiile descriu datele publicate, nu cauza schimbărilor sau o predicție.

Scor de risc · indicativ
12/ 100
Semnal de atenție
0100

Scorul numără numai semnalele observate. 0 nu garantează lipsa riscului; datele lipsă nu adaugă puncte. Nu este rating de credit.

Verificări disponibile 5/6 · date parțiale · BPI neverificatVezi acoperirea →
Cifră de afaceri 2025146 K lei-31,6% față de anul anterior2020: 164.3382021: 211.1412022: 210.2832023: 208.9652024: 213.4152025: 146.007
Rezultat net 202559,4 K lei-26,8% față de anul anterior2020: 89.6842021: 144.8162022: 121.4222023: 81.1772024: 81.1452025: 59.374
Angajați 20251Neschimbat față de anul anterior2020: 12022: 12023: 12024: 12025: 1
Capitaluri proprii 2025269,2 K lei-7,4% față de anul anterior2020: 477.2932021: 532.4252022: 409.0312023: 368.7862024: 290.6812025: 269.162
În acest raport
01Rezumat02Financiar03Risc și verificări04Relații și activitate05Date și surse
02

Performanță financiară

Cum evoluează activitatea și profitabilitatea

Bilanțul entității juridice · 2025 · raportare simplificată · valori nominale în lei

Cifră de afaceri

Lei · valori raportate0107 K213 K2020: 164,3 K lei164,3 K20202021: 211,1 K lei211,1 K20212022: 210,3 K lei210,3 K20222023: 209 K lei209 K20232024: 213,4 K lei213,4 K20242025: 146 K lei146 K2025

Marjă netă

Rezultat net / cifra de afaceri0%34,3%68,6%2020: 54,6%54,6%20202021: 68,6%68,6%20212022: 57,7%57,7%20222023: 38,8%38,8%20232024: 38%38%20242025: 40,7%40,7%2025Reper 2025: mediana sectorului 16,6% · n=75

Cifra de afaceri: -31,6% față de anul anterior.Marjă netă 40,7% · +2,6 pp față de 2024

Capital, datorii și lichidități

Solduri la 31 decembrie · barele se compară doar în cadrul fiecărui indicator

Capitaluri proprii

2024290,7 K lei
2025269,2 K lei

Datorii raportate

2024127,6 K lei
202595,5 K lei

Disponibilități bănești

202467,7 K lei
202546,9 K lei

Capital de lucru net

2024—
2025—

Capital de lucru net = active circulante − datorii sub un an. Provizioane 2025: —, separat de datorii. Profitul și soldul de numerar nu măsoară fluxul de numerar operațional.

Bilanț pe ani

Vezi tabelul complet →
Indicator202320242025Ultima variație
Cifră de afaceri209 K lei213,4 K lei146 K lei-31,6% față de anul anterior
Rezultat net81,2 K lei81,1 K lei59,4 K lei-26,8% față de anul anterior
Capitaluri proprii368,8 K lei290,7 K lei269,2 K lei-7,4% față de anul anterior
Datorii42 K lei127,6 K lei95,5 K lei-25,2% față de anul anterior
Creanțe32,8 K lei34 K lei54,9 K lei+61,3% față de anul anterior
Angajați111Neschimbat față de anul anterior

Indicatori financiari · comparație

2025 / 2024

A+B = active imobilizate + circulante, fără cheltuieli în avans. Datoriile nu includ provizioanele. Randamentele folosesc soldurile de la sfârșitul anului.

Profitabilitate și productivitate

Indicator20252024
Marjă netă40,7%38%
Rezultat net / cifra de afaceri

Mediana sectorului: 2025: 16,6% (n=75) · 2024: 13,6% (n=114)

Rezultat / active (A+B)16,3%19,4%
Rezultat net / active la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 4,2% (n=76) · 2024: 5,6% (n=116)

Rezultat / capitaluri proprii22,1%27,9%
Rezultat net / capitaluri proprii pozitive la sfârșitul anului

Mediana sectorului: 2025: 19,1% (n=72) · 2024: 22,5% (n=108)

Vânzări per angajat146.007 lei213.415 lei
Cifra de afaceri / numărul mediu de angajați

Mediana sectorului: 2025: 249.691 lei (n=54) · 2024: 240.460 lei (n=91)

Capital și îndatorare

Indicator20252024
Capitaluri proprii / active (A+B)73,8%69,5%
Capitaluri proprii / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 49% (n=76) · 2024: 57,4% (n=116)

Datorii / active (A+B)26,2%30,5%
Datorii raportate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 46,4% (n=76) · 2024: 38,7% (n=116)

Ponderea activelor imobilizate72%64,1%
Active imobilizate / (active imobilizate + circulante)

Mediana sectorului: 2025: 23,1% (n=76) · 2024: 22,6% (n=116)

Active circulante / datorii totale1,07×1,18×
Reper de acoperire; nu este lichiditate curentă

Mediana sectorului: 2025: 1,16× (n=95) · 2024: 1,62× (n=141)

Lichiditate și capital de lucru

Indicator20252024
Creanțe în zile de vânzări135,4 zile57,4 zile
Creanțe totale / cifra de afaceri × 360; reper, nu termen efectiv de încasare

Mediana sectorului: 2025: 85,2 zile (n=75) · 2024: 103,2 zile (n=111)

Stocuri în zile de vânzări0,7 zile81,9 zile
Stocuri / cifra de afaceri × 360; nu durata de rotație a stocurilor

Mediana sectorului: 2025: 28,6 zile (n=64) · 2024: 34,4 zile (n=94)

Mediane pentru același CAEN, an și formular; minimum 20 de valori pe indicator.

Istoric financiar complet · 6 ani

Valorile sunt în lei. „—” înseamnă că informația lipsește. Profitul și pierderea folosesc o scară proprie. Formularul de raportare este indicat pentru fiecare an; unele rubrici diferă între sectoare.

2025

raportare simplificată
Cifră de afaceri
146.007
Rezultat net
59.374
Angajați
1
Datorii
95.462
Active imobilizate
262.588
Active circulante
102.036
Capitaluri proprii
269.162
Venituri totale
147.837
Cheltuieli totale
84.101
Stocuri
275
Creanțe
54.903
Casă și conturi la bănci
46.858
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
11.270
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2024

raportare simplificată
Cifră de afaceri
213.415
Rezultat net
81.145
Angajați
1
Datorii
127.642
Active imobilizate
268.018
Active circulante
150.305
Capitaluri proprii
290.681
Venituri totale
213.443
Cheltuieli totale
130.207
Stocuri
48.563
Creanțe
34.040
Casă și conturi la bănci
67.702
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
11.270
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2023

raportare simplificată
Cifră de afaceri
208.965
Rezultat net
81.177
Angajați
1
Datorii
41.976
Active imobilizate
271.925
Active circulante
138.837
Capitaluri proprii
368.786
Venituri totale
216.213
Cheltuieli totale
132.937
Stocuri
51.484
Creanțe
32.786
Casă și conturi la bănci
54.567
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
11.270
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2022

raportare simplificată
Cifră de afaceri
210.283
Rezultat net
121.422
Angajați
1
Datorii
98.213
Active imobilizate
275.832
Active circulante
231.412
Capitaluri proprii
409.031
Venituri totale
216.181
Cheltuieli totale
90.325
Stocuri
52.508
Creanțe
31.307
Casă și conturi la bănci
147.597
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
11.270
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2021

raportare simplificată
Cifră de afaceri
211.141
Rezultat net
144.816
Angajați
—
Datorii
11.020
Active imobilizate
279.740
Active circulante
263.705
Capitaluri proprii
532.425
Venituri totale
211.658
Cheltuieli totale
60.634
Stocuri
51.720
Creanțe
31.265
Casă și conturi la bănci
180.720
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
11.270
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

2020

raportare simplificată
Cifră de afaceri
164.338
Rezultat net
89.684
Angajați
1
Datorii
81.045
Active imobilizate
283.647
Active circulante
274.691
Capitaluri proprii
477.293
Venituri totale
164.567
Cheltuieli totale
70.092
Stocuri
54.879
Creanțe
30.274
Casă și conturi la bănci
189.538
Cheltuieli în avans
—
Venituri în avans
—
Provizioane
—
Capital subscris vărsat
11.270
Datorii sub un an
—
Datorii peste un an
—

Ani disponibili: 2025, 2024, 2023, 2022, 2021, 2020. Cum citești indicatorii →

03

Risc și verificări

Ce știm, ce merită verificat și ce lipsește

12/ 100Semnal de atenție
1semnale de urmărit · 0 context
5/ 6verificări disponibile

De urmărit

Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 32% față de 2024.

Ministerul Finanțelor · 2025

Starea verificărilor

ONRCActivă2026-09-03
ANAF · inactivitateNu figurează inactivă fiscal2026-11-07
Restanțe ANAFNu apare în lista publicată2026-06-30
BPI · insolvențăNeverificat—
InstanțeFără potriviri exacte de nume2026-11-02

Absența dintr-o listă publică nu dovedește datorii zero sau lipsa altor proceduri. Potrivirile instanțelor sunt după nume și pot privi altă firmă.

Indicele indicativ adună 30 de puncte pentru fiecare semnal critic și 12 pentru fiecare semnal de atenție din regulile afișate, până la 100. Mențiunile de context și lipsa datelor nu adaugă puncte. Calitatea acoperirii este afișată separat. Vezi acoperirea →

Semnale critice 0 × 30 puncteSemnale de atenție 1 × 12 puncteAcoperire afișată separat

Repere recente din surse

2026-09-03Exportul ONRC din profilDate de registru
2026-06-11Sursa bilanțului 2025Date financiare

Verificări fiscale și juridice detaliate

Semnale de risc din date publice

Constatări verificabile, nu un scor de credit sau o predicție. Semnalăm o scădere a cifrei de afaceri de cel puțin 30% față de anul comparabil. Bilanțurile sunt anuale; stările ONRC și ANAF au date de verificare diferite.

Cifra de afaceri a scăzut

Scădere de 32% față de 2024.

Ministerul Finanțelor · 2025

Acoperire: ONRC 2026-09-03 · evidență fiscală MF 1994-12-07 · ANAF 2026-11-07 · restanțe ANAF 2026-06-30 · conformare ANAF 2026-06-30 · categorie ANAF nepublicată pentru firmă · BPI neverificat · RNPM necolectată · bilanț 2025.

Firma nu apare în lista obligațiilor restante publicată pentru 2026-06-30. Lista are praguri legale de publicare, deci absența nu înseamnă datorii zero.

Lipsa datelor din profil nu confirmă absența datoriilor sau a procedurilor de insolvență.

Dosare în instanță

Colectorul verifică automat ultimii cinci ani. Înregistrările verificate înaintea extinderii păstrează intervalul lor inițial până la următoarea actualizare. Potrivirea se face după numele normalizat, deoarece serviciul public nu furnizează CUI. Un dosar asociat numelui poate privi altă firmă; apariția într-un dosar nu dovedește datorie sau culpă.

Nu au fost găsite potriviri exacte de nume · 2021-11-01–2026-11-02 · verificat 2026-11-02.

Nume de administratori menționate alături de firmă

Arătăm numai dosare civile sau comerciale în care apar atât numele normalizat al firmei, cât și un nume de administrator publicat de ONRC. Coincidența numelor în același dosar nu verifică identitatea persoanei ori a firmei și nu dovedește culpă.

Nu au fost găsite mențiuni comune ale numelor în dosarele returnate pentru această firmă.

04

Relații și activitate

Cine este conectat la companie și unde apare în date publice

Persoane și relații declarate

2 calități publicate de ONRC.

Vezi identitatea și persoanele →

Achiziții publice

0 înregistrări

Rânduri publicate în care firma apare ca ofertant câștigător. Nu confirmă livrarea sau plata.

Explorează înregistrările →

Identitate, contacte și persoane

Date de identificare

CUI
6500757
Număr de înregistrare
J24/1824/1994
Înmatriculare
19 septembrie 1994
EUID
ROONRC.J24/1824/1994
Formă juridică
SRL
Sediu social
ARINIŞ 151A Sat Ariniş, Comuna Ariniş Maramureş
Adresă fiscală
ARINIŞ 151A Ariniş MARAMUREŞ
TVA
Înregistrată în scopuri de TVA
Tip unitate fiscală
Sediu central
Tip contribuabil
Persoană juridică (PJ)
Stare în evidența fiscală
INREGISTRAT
Data stării fiscale
7 decembrie 1994
Înregistrare fiscală
18 august 2025
Telefon
0262432075 · Firme cu același număr

Reprezentanți legali publicați de ONRC

Numele și calitățile provin din exportul ONRC 2026-09-03. Reprezentarea nu dovedește calitatea de asociat sau beneficiar real. Nu sunt afișate date de naștere sau adrese personale.

administrator
NECULAI VALERIA
administrator
VELE VASILE

Date fiscale și de contact actualizate

Situație interogată pentru 7 noiembrie 2026; ultima verificare: 6 noiembrie 2026. Datele de înmatriculare și bilanțurile din profil sunt evidențe separate.

Identitate fiscală

Denumire în evidența fiscală
VELCOM SRL
Stare de înregistrare
INREGISTRAT din data 07.12.1994
Înregistrare fiscală
7 decembrie 1994
Număr registrul comerțului
J24/1824/1994
Cod CAEN
2219
Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Formă de organizare
PERSOANA JURIDICA
Formă de proprietate
PROPR.PRIVATA-CAPITAL PRIVAT AUTOHTON
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Maramureş

Contact și adrese

Telefon
0262432075 · Firme cu același număr
Domiciliu fiscal
JUD. MARAMUREŞ, SAT ARINIŞ COM. ARINIŞ, ARINIŞ, NR.151A
Strada sediului
ARINIŞ
Numărul sediului
151A
Localitatea sediului
Sat Ariniş Com. Ariniş
Județul sediului
MARAMUREŞ
Strada domiciliului fiscal
ARINIŞ
Numărul domiciliului fiscal
151A
Localitatea domiciliului fiscal
Sat Ariniş Com. Ariniş
Județul domiciliului fiscal
MARAMUREŞ

TVA și facturare

Înregistrată în scopuri de TVA
Da
TVA de la
1 noiembrie 1997
TVA la încasare
Nu
TVA la încasare de la
1 ianuarie 2013
TVA la încasare până la
1 februarie 2014
Actualizare TVA la încasare
7 februarie 2014
Publicare TVA la încasare
8 februarie 2014
Tip act TVA la încasare
Radiere
În registrul RO e-Factura
Nu
Plată defalcată TVA
Nu

Inactivitate fiscală

Inactivă fiscal
Nu

Achiziții publice

Înregistrări în care firma apare ca ofertant câștigător. Acoperire: T2 2026, T1 2026, T4 2025, T3 2025, T2 2025, T1 2025, T4 2024, T3 2024, T2 2024, T1 2024.

Nu am găsit înregistrări pentru această selecție în perioadele disponibile.

Atribuirea nu confirmă livrarea sau plata. Lipsa înregistrărilor nu înseamnă că firma nu a avut contracte publice în alte perioade.

Vezi notificările și anunțurile legate de firmă →

Activități, finanțări, sedii și alte înregistrări

Activități autorizate

Codurile includ activități secundare. Reviziile CAEN pot avea definiții diferite; sunt păstrate separat.

1 activități autorizate

CAEN 2219 Rev. 2Fabricarea altor produse din cauciuc

Codul principal afișat provine din raportarea financiară 2025. Revizia nu este specificată în acel export.

05

Date și surse

Perioade, ultime verificări și limitele acoperirii

SursăPerioadăData surseiUltima verificareStare
ONRCRegistrul comerțului2026-09-03—Disponibil
Ministerul Finanțelor2020–20252026-06-11—Disponibil
ANAFStare fiscală—2026-11-07Verificat
Restanțe ANAFListă publicată2026-06-30—Disponibil
BPIProceduri de insolvență——Neverificat
RNPMAvize după CUI——Neverificat
InstanțePotrivire după nume—2026-11-02Verificat
Achiziții publiceT1 2024–T2 2026——Fără înregistrări în acoperire

Datele din surse au ritmuri diferite. Data raportării, data publicării și ultima verificare nu sunt interschimbabile. „—” indică o dată indisponibilă.

Cum sunt colectate și verificate sursele →

ExploreazăJudețul MaramureşSat Ariniş, Comuna ArinişCAEN 2219
Semnalează o neconcordanță
DupaCUI.

Date publice, mai ușor de înțeles.

Listă firmeAchiziții publiceAnunțuri și proceduriInstituții publiceLocalitățiLicențe utilitățiProiecte europeneServicii socialeGlosarCorecturiDespreAtribuiri
© 2026 DupaCUI